پرستار سالمند در منزل

ساخت وبلاگ
چکیده : امروزه به دلیل پیچیدگی و تنوع مشاغل و درگیر شدن بیش از حد در آنها نیاز به نگهداری از سالمندان برای خ... با عنوان : پرستار سالمند در منزل بخوانید :

امروزه به دلیل پیچیدگی و تنوع مشاغل و درگیر شدن بیش از حد در آنها نیاز به نگهداری از سالمندان برای خانواده ها افزایش یافته است و خانواده های زیادی تمایل دارند برای سالمند در خانه خود پرستاری داشته باشند که بتواند امور لازم را برای آنها انجام بدهد .پرستار سالمند در منزل از جمله مشاغل با دقت و زحمت می باشد. پرستار سالمند باید علاقه مند به مراقبت و نگه داری از سالمندان باشد . همینطور برای پرستار کودک نیز باید این اصل رعایت شود. پرستار کودک پرستار سالمند خدمات پرستاری

 

تهوع در بزرگسالان نشانه چیست ؟

 

 تهوع و استفراغ حاد، در صورت فقدان درد حاد شکم، سردرد قابل توجه یا شروع اخیر داروهای خاص، معمولا نتیجه‌ای از عفونت های خود محدود شونده گوارشی است. تهوع و استفراغ یکی از عوارض جانبی پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و بیهوشی در جراحی است. دیگر تشخیص های بالقوه عبارتند از: مشکلات غدد درون‌ریز (از جمله بارداری)، اختلالات دستگاه عصبی مرکزی، علل روان‌پزشکی، مواجهه با سموم، اختلالات متابولیک، و علل گوارشی انسدادی یا عملکردی. علت احتمالی تهوع و استفراغ حاد معمولا با شرح حال و معاینه فیزیکی قابل تعیین است.

پرستار سالمند در منزل

 

نشانه های هشداردهنده نظیر دهیدراسیون، اسیدوز ناشی از یک اختلال متابولیک زمینه‌ای یا شکم حاد، ارزیابی‌های بیشتری را ایجاب می‌کنند. بر اساس تشخیص احتمالی آزمون‌های آزمایشگاهی پایه می‌تواند شامل آزمایش کامل ادرار، آزمایش ادرار از نظر بارداری، شمارش کامل سلول‌های خون، مجموعه جامع آزمایش‌های متابولیک، سطوح آمیلاز و لیپاز، سطح هورمون محرک تیروئید و آزمایش مدفوع با کشت باشد. مطالعات تصویربرداری شامل رادیوگرافی، سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری (CT) هستند.

 

اگر شک به یک فرآیند حاد داخل جمجمه‌ای وجود داشته باشد، لازم است CT از سر انجام شود. تهوع و استفراغ مزمن به علائمی اطلاق می‌شود که حداقل یک ماه طول کشیده باشد. بیماران با علائم خطر بدخیمی‌های معده یا علائم هشداردهنده باید با ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی ارزیابی شوند. اگر شک به پارزی معده وجود داشته باشد، بررسی تخلیه معده توصیه می‌شود. هنگام ارزیابی بیماران دچار تهوع و استفراغ مزمن، علاوه بر علل عملکردی، توجه به علل روان‌پزشکی نیز حائز اهمیت زیادی است. پرستار سالمند در منزل

 

تهوع و استفراغ یک علامت شایع مراجعین در مراقبت‌های اولیه است. راهکارهای تشخیصی و درمانی بر اساس طول مدت علائم، متفاوت هستند. این مقاله با موارد نمونه به بررسی تهوع و استفراغ حاد و مزمن می‌پردازد.

 

تهوع و استفراغ حاد معرفی مورد

 

یک زن ۴۹ ساله با دیابت قندی نوع دو، به دلیل سابقه‌ای از استفراغ متناوب و تهوع حاد از سه روز قبل مراجعه کرده است. بیمار هنگام خوردن غذاهای جامد به سرعت دچار تهوع می شود. وی تب و لرز، درد شکم، اسهال، هماتوشزی، ملنا یا یبوست ندارد. داروهای ضداسید بدون نسخه موثر نبوده‌اند. اندازه‌گیری‌های انجام شده قند خون در منزل کمتر از ۱۸۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بوده است.

 

پرستار کودک

 

طول مدت تهوع و استفراغ، علائم همراه و عوامل تشدیدکننده و تخفیف‌دهنده می‌تواند به تعیین علت احتمالی کمک کند. پزشکان باید در مورد مواجهه با سموم؛ غذای مشکوک؛ تماس‌های پوستی؛ و شیمی درمانی، جراحی یا پرتودرمانی اخیر سوال کنند. فقدان درد شکمی قابل توجه، سردرد و دیگر علائم و نشانه‌های هشداردهنده می‌تواند تشخیص‌های افتراقی را محدودتر کند.

 

بررسی علائم حیاتی و وضعیت هیدراسیون بیمار می‌تواند به تعیین شدت بیماری و مناسب بودن یا نبودن درمان سرپایی کمک کند. معاینه فیزیکی باید به بررسی فرآیندهای حاد داخل جمجمه‌ای یا داخل شکمی و دیگر علل بپردازد. اگر شک به درد عضلانی – اسکلتی وجود داشته باشد افزایش درد شکم با سفت کردن جدار شکم (نشانه کارنت) می‌تواند مطرح‌کننده منشا جداره شکمی درد باشد. فقدان درد شدید شکم و هماتوشزی احتمال بدخیمی گوارشی (ارزش اخباری منفی ۹۹%)و زخم‌های گوارشی (ارزش اخباری منفی ۹۷%) را رد می‌کند. بالعکس، درد شکمی که با استفراغ تسکین می‌یابد مطرح‌کننده انسداد روده است (ویژگی ۹۴%).

 

گاستروانتریت ویروسی خودمحدودشونده شایع‌ترین علت است. تقریبا هر سال ۱۷۹ میلیون مورد گاستروانتریت حاد در ایالات متحده رخ می‌دهد که حدودا ۶۰۰۰۰۰ مورد بستری را نیز در پی دارد. اگرچه این بیماری معمولا طی ۵-۳ روز بهبود می‌یابد، باعث از دست رفتن ساعات کاری قابل توجهی می شود و سالانه رقم تخمینی ۱ میلیارد دلار هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم را در پی دارد. تنها ۲۰% از موارد گاستروانتریت حاد ناشی از یک علت خاص هستند. ویروس‌ها شایع‌ترین علت هستند؛ نورو ویروس شایع‌ترین علت در بزرگسالان است.

 

راهبرد تشخیصی

 

اغلب مشکلات را می‌توان به کمک یافته‌های شرح حال و معاینه فیزیکی تشخیص داد. ممکن است در بیماران دچار نشانه‌های دهیدراسیون قابل توجه (مثلا کاهش برون‌ده ادراری، کاهش قوام پوست، خشکی غشاهای مخاطی)، نشانه های اسیدوز ناشی از کتواسیدوز دیابتی یا اختلال زمینه‌ای دیگر (مثلا افزایش قابل توجه سرعت تنفس، تنفس با بوی میوه، تغییر وضعیت ذهنی)، اتساع یا درد شدید شکم، هماتوشزی، یرقان، ملنا، سردرد شدید، علائم عفونت مجاری ادراری، درد شکمی که با استفراغ بهبود یابد، هماتمز یا استفراغ مواد مدفوعی، انجام آزمون‌های تشخیصی ضروری باشد.

 

تصویربرداری

 

رادیوگرافی شکم برای کشف انسداد روده و سنگ‌های کلیوی سودمند است. CT شکم برای کشف عفونت‌ها (مثلا آپاندیسیت، کوله‌سیستیت) و بعنوان آزمایش دیگری برای انسداد روده و سنگ‌های کلیوی که در رادیوگرافی تشخیص داده نشده‌اند، مفید است. در بزرگسالان، انجام رادیوگرافی شکم همراه با معاینه بالینی و آزمایش‌ها شامل شمارش کامل سلول‌های خون و مجموعه آزمایش‌های متابولیک پایه، برای پیش‌بینی لزوم مداخله فوری در ۲۴ ساعت نخست بیماری مفید است (حساسیت = ۵۶%؛ ویژگی = ۸۱%).

 

سونوگرافی ربع فوقانی سمت راست برای بررسی سنگ‌های صفراوی به کار می‌رود. هنگامی که سونوگرافی اولیه منفی باشد، اسکن اسید ایمینودی استیک کبدی – صفراوی می‌تواند تعیین کند آیا تاخیر تخلیه کیسه صفرا علت تهوع و درد شکم است یا خیر.

 

در بیمارانی که سردردی با حداقل چهار ویژگی از موارد زیر را دارند باید تشخیص میگرن در نظر گرفته شود: ماهیت ضربانی، طول مدت ۴ تا ۷۲ ساعت؛ درد یک‌طرفه، تهوع یا استفراغ و شدت ناتوان‌کننده (نسبت احتمال = ۲۴). سردردهای نوع کلاستر، سردردهای با یافته‌های نورولوژیک غیرطبیعی، سردردهای تعریف‌نشده و سردردهایی که با فعالیت یا مانوروالسالوا تشدید می‌شوند به احتمال بیشتری با پاتولوژی داخل جمجمه‌ای مرتبط هستند (نسبت احتمال به ترتیب، ۱۱، ۵، ۴و ۲). در بیماران با این علائم و کسانی که علائم یا نشانه‌های نورولوژیک غیرطبیعی دیگری دارند، باید CT یا MRI از مغز را درخواست نمود.

رستار سالمند در منزل ، پرستار کودک ، پرستار سالمند ، خدمات پرستاری ، پرستاری در منزل ، مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل , ,...
نویسنده : مریم فارسی بازدید : 35 تاريخ : چهارشنبه 13 تير 1397 ساعت: 15:51